PRACOWNIE SPECJALISTYCZNE
W Pracowni Litotrypsji (ESWL) przeprowadzane są zabiegi kruszenia kamieni moczowych falą uderzeniową pozaustrojową. W tym celu wykorzystywany jest aparat Lithostar - Modularis.
SKIEROWANIE NA WYKONANIE ZABIEGU ESWL WYDAJE SPECJALISTA UROLOG
PRACOWNIA CZYNNA:
8:00 - 14:00
TELEFON KONTAKTOWY:
tel. +48 (32) 602 70 18
LOKALIZACJA:
BUDYNEK „A” - PARTER
Wskazania do wykonania zabiegu ESWL:
„ESWL - Extracorporeal Shock Wave Lithotripsy - litotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową.
Litotrypsja jest najmniej inwazyjną metodą leczenia kamicy układu moczowego, która niejednokrotnie pozwala na uniknięcie leczenia zabiegowego. Jest obecnie najczęściej stosowaną metodą leczenia kamicy układu moczowego.
Zabieg wykonywany jest w pozycji leżącej w taki sposób aby maksymalnie wykorzystać siłę fali uderzeniowej. Następnie złóg, który ma być rozkruszony namierzany jest za pomocą RTG i USG. Współczesne litotryptory ustalają dawkę konieczną do rozkruszenia złogu w sposób automatyczny. Liczba impulsów fali uderzeniowej niezbędnych do wywołania efektu dezintegracji złogu zależy od wielkości, twardości i lokalizacji kamienia. Skuteczny ESWL powoduje dezintegrację - rozkruszenie złogu, który pacjent wydala z moczem. Wydalenie odłamków trwa od kilku godzin do kilkunastu tygodni.
Zabieg wykonywany jest przez lekarza urologa w asyście doświadczonej pielęgniarki. Czas trwania każdego zabiegu jest dobierany indywidualnie do wielkości kamienia oraz jego umiejscowienia. Wszystkie zabiegi ESWL odbywają się przy pełnej świadomości Pacjenta, bez potrzeby stosowania narkozy czy blokady dolędźwiowej. Po zabiegu Pacjent z zaleceniami lekarskimi udaje się do domu.
Po litotrypsji zalecane są ćwiczenia usprawniające wydalanie fragmentów rozkruszonego złogu. Zaleca się chodzenie po schodach, podskoki, jazdę na rowerze. W zależności od lokalizacji złogu urolog może zalecić leżenie na prawym / lewym boku, głębokie skłony lub leżenie z wysoko uniesioną miednicą.
Pacjent po ESWL powinien być pod kontrolą urologiczną celem oceny stopnia dezintegracji złogu i szansy na samoistne wydalenie rozbitych fragmentów. Kontrolne USG i RTG przeglądowe nerek i pęcherza są obligatoryjne dla każdego pacjenta po ESWL.
W dzień poprzedzający zabieg możliwe jest normalne spożywanie pokarmów i przyjmowanie płynów, z wyjątkiem napoi gazowanych.
Przy przyjęciu do zabiegu ESWL prosimy przedstawić:
W Pracowni Urodynamicznej prowadzone są badania oceniające czynność dolnych dróg moczowych – pęcherza i cewki moczowej.
W naszym gabinecie badanie urodynamiczne wykonywane jest przez lekarza w asyście doświadczonej pielęgniarki.
Wykonuje je dr n. med. Wojciech Pawłowski - lekarz z dużym doświadczeniem, odbył liczne szkolenia w zakresie diagnostyki urodynamicznej. Badanie wykonywane jest w miłej i bezstresowej atmosferze i stanowi precyzyjne narzędzie diagnostyczne pozwalające na uzyskanie powtarzalnych wyników kwalifikujących Pacjenta do optymalnego sposobu dalszego leczenia.
PRACOWNIA CZYNNA:
8:00 - 14:00
TELEFON KONTAKTOWY:
tel. +48 (32) 602 70 86
LOKALIZACJA:
BUDYNEK „A” - POZIOM „0”
LEKARZ:
Dr n. med. Wojciech Pawłowski
PIELĘGNIARKA:
mgr Ewa Marciniak
Wskazania do wykonywania badań urodynamicznych:
Wszystkie objawy związane z dolnymi drogami moczowymi:
W trakcie wykonywania badania urodynamicznego mierzy się ilość oraz czas oddawania moczu, ciśnienie wewnątrz pęcherza i odbytnicy oraz czynność zwieraczy.
Uroflowmetria (przepływ cewkowy):
Badanie polega na ocenie fazy gromadzenia moczu poprzez oddanie go przez osobę badaną do specjalnego urządzenia nazywanego uroflowmetrem. Badanie jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Wykonywane jest w momencie zgłaszania silnej potrzeby oddania moczu.
Cystometria:
Cystometria jest inwazyjną częścią badania urodynamicznego, ponieważ wymaga wprowadzenia cienkiego cewnika do pęcherza. Jest rodzajem badania oceniającego zależność pomiędzy ciśnieniem a objętością pęcherza podczas jego napełniania. W trakcie badania urodynamicznego do pęcherza wprowadzany jest cienki cewnik, który służy do napełniania pęcherza moczowego solą fizjologiczną oraz do rejestracji ciśnień panujących w pęcherzu. Sam moment wprowadzania cewników jest nieprzyjemny i może powodować uczucie dyskomfortu. Dodatkowo mierzy się ciśnienie panujące w odbytnicy przy pomocy wprowadzonego tam cewnika. Czynność mięśni zwieraczy jest określana dzięki elektrodom powierzchniowym. Po napełnieniu pęcherza moczowego oddaje się mocz do specjalnego urządzenia (uroflowmetru), mierzącego ilość oddanego moczu, a także szybkość jego oddawania. W trakcie oddawania moczu rejestrowane są ciśnienia w pęcherzu i w jamie brzusznej oraz czynność zwieraczy. Po kompleksowej analizie wszystkich wyników przeprowadzonych badań, Pacjent otrzymuje wynik, który zawiera wnioski dotyczące dalszego postępowania terapeutycznego.
1. Bezpośrednio przed badaniem URD Pacjent musi dostarczyć:
Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, lekarz może zalecić użycia czopka glicerynowego lub lewatywy.
Przy przyjęciu do badania URD prosimy przedstawić:
W trosce o Pacjentów, których dotyczy problem nietrzymania moczu, czy inne dysfunkcje miednicy, opracowano właściwe rozwiązanie problemów.
W Pracowni Nietrzymania Moczu, Pacjenci będą mogli skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznej oraz z programu terapeutycznego.
W ZABIEGACH ELEKTROSTYMULACJI UŻYWA SIĘ SPECJALNYCH ELEKTROD DOPOCHWOWYCH LUB DOODBYTNICZYCH (INFORMACJI UDZIELA FIZJOTERAPEUTA).
PRACOWNIA CZYNNA:
Wtorki od 8:00 do ostatniego pacjenta
TELEFON KONTAKTOWY:
tel. (32) 602 71 71
DODATKOWE INFORMACJE
tel. +48 691 951 906
LOKALIZACJA:
BUDYNEK "A" - POZIOM "1"
Pracownia Diagnostyczna RTG podzielona jest na dwie części:
BADANIA RADIOLOGICZNE WYKONYWANE SĄ TYLKO I WYŁĄCZNIE NA PODSTAWIE PRAWIDŁOWO WYPEŁNIONEGO SKIEROWANIA NA BADANIE
PRACOWNIA CZYNNA:
7:30-21:00
TELEFON KONTAKTOWY:
tel. +48 (32) 602 70 82,
tel. +48 (32) 602 70 81
LOKALIZACJA:
BUDYNEK „A” - POZIOM „0”
ZAPISY NA BADANIA RTG
poniedziałek - piątek: 8:00-15:00
w rejestracji Pracowni RTG i TK- Budynek B Szpitala (parter)
lub pod nr tel. 32 602 70 83
ODBIÓR WYNIKÓW
poniedziałek - piątek: 8:00-15:00
w rejestracji Pracowni RTG i TK- Budynek B Szpitala (parter)
W części diagnostycznej pacjenci są diagnozowani przed zabiegiem, a często badania które mają tu wykonane decydują bezpośrednio o rodzaju wykonywanego później zabiegu.
W Pracowni Diagnostycznej RTG wykonywane są m.in. następujące badania:
W części zabiegowej pacjenci poddawani są zabiegom rozbijania i usuwania kamieni z moczowodów lub nerki, odbarczeniu nerek z zastojów moczu, rozcinaniu laserem zwężania podmiedniczkowego. Pacjentki w wieku rozrodczym do niżej wymienionych zabiegów radiologicznych przyjmowane są po wcześniejszym wykluczeniu istnienia ciąży poprzez wykonanie testu ciążowego z krwi.
Tomografia Komputerowa jest techniką obrazowania wykorzystującą promieniowanie rentgenowskie, które jest w stanie przenikać przez organizm. Lampa rentgenowska obracająca się wokół pacjenta emituje promieniowanie, co pozwala na tworzenie szeregu przekrojów. Wykorzystanie systemu komputerowego pozwala łączyć te przekroje w jeden w pełni trójwymiarowy obraz badanego narządu.
Każda struktura w organizmie człowieka inaczej pochłania promieniowanie i ta cecha pozwala uzyskać obraz narządów, tkanek oraz zmian patologicznych na ekranie monitora.
Dzięki różnicy w pochłanianiu, lekarz radiolog może ocenić, czy w obrębie badanego narządu nie ma zmian chorobowych.
Do wielu badań w tomografii komputerowej podawany jest środek kontrastujący, który pozwala jeszcze dokładniej zobrazować badany obszar.
BADANIA RADIOLOGICZNE WYKONYWANE SĄ TYLKO I WYŁĄCZNIE NA PODSTAWIE PRAWIDŁOWO WYPEŁNIONEGO SKIEROWANIA NA BADANIE
PRACOWNIA CZYNNA:
7:30 - 21:00
TELEFON KONTAKTOWY:
tel. +48 690 466 964, (32) 602 70 79
LOKALIZACJA:
BUDYNEK „B” - PARTER
Do obrazowania wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie.
Przy pomocy diagnostyki obrazowej można uwidocznić takie zmiany patologiczne jak:
Pacjent leży na ruchomym stole aparatu tomografu komputerowego (TK), który umożliwia przesuwanie w trakcie badania. Cały czas jest zapewniony kontakt pacjenta z personelem. Niedogodność może stanowić fakt, że w trakcie badania pacjent musi cały czas pozostać w tej samej pozycji. Od chorego oczekuje się współpracy z personelem wykonującym badanie i wykonywania jego poleceń.
Przy ustalaniu terminu badania zostaną Państwo poproszeni o następujące informacje:
IMIĘ I NAZWISKO, NUMER TELEFONU, JAKI TO RODZAJ BADANIA.
TOMOGRAFIA GŁOWY | TOMOGRAFIA INNEJ OKOLICY ANATOMICZNEJ | ANGIO-CT |
---|---|---|
TK MÓZGOWIA | TK TKANEK MIĘKICH SZYI | ANGIO – CT AORTY PIERSIOWEJ |
TK OCZODOŁÓW | TK KLATKI PIERSIOWEJ | ANGIO – CT CAŁEJ AORTY |
TK ZATOK BOCZNYCH NOSA | TK JAMY BRZUSZNEJ | ANGIO – CT KOŁA WILLISA |
TK TWARZOCZASZKI | TK MIEDNICY MAŁEJ | ANGIO – CT TĘTNIC BIODROWYCH, UDOWYCH I PODKOLANOWYCH |
TK OCZODOŁÓW | TK KOŃCZYN (KOŚCI I STAWY) | ANGIO – CT TĘTNIC DOGŁOWOWYCH |
TK KRĘGOSŁUPA | ANGIO – CT TĘTNIC NERKOWYCH I NEREK |
Pacjentka będąca w ciąży ma obowiązek poinformować o tym fakcie techników i lekarza wykonujących badanie TK.
Pacjentki karmiące piersią nie powinny karmić przez 24 godziny po badaniu.
W NZOZ Szpitalu Specjalistycznym im. Prof. E. Michałowskiego wykorzystywany jest tomograf komputerowy Brilliance CT 16. Jest to 16-rzędowy aparat, który ma możliwość wykonania 16 warstw na obrót w celu uzyskania dużych objętości i cienkich przekrojów. Poprzez szereg aplikacji znajduje on zastosowanie we wszystkich dziedzinach medycyny. Jest również bardzo przydatny w diagnozowaniu chorób nerek i układu moczowego.
Tomograf komputerowy Brilliance CT 16 to w pełni funkcjonalny, wysokowydajny aparat TK, idealny do stosowania w typowych badaniach diagnostycznych i angiografii TK oraz w zaawansowanym obrazowaniu organów w ruchu, jak kolonografia TK czy diagnostyka obrazowa płuc.
Najważniejsze cechy: