Zalecenia dla pacjentów

AKTUALNOŚCI

ARCHIWUM

WAŻNE KOMUNIKATY

07

04/2019

7 kwietnia - Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem powszechnej opieki medycznej. Lekarze i pracownicy medyczni na całym świecie mają okazję propagować równy dostęp do opieki zdrowotnej w każdym miejscu i czasie, a przy okazji zachęcić każdego pacjenta do badań profilaktycznych.

Z okazji Światowego Dnia Zdrowia, urolodzy ze Szpitala Specjalistycznego im. Emila Michałowskiegow Katowicach przygotowali dla swoich pacjentów zdrową dla nerek i układu moczowego niespodziankę. 8 kwietnia w poradniach i na oddziałach szpitalnych rozdawać będą jabłka. To owoce, które korzystnie wpływają na pracę nerek i całego układu moczowego. Zawierają kwasy, które obniżają pH moczu, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu złogów szkodliwego szczawianu wapnia, a w konsekwencji - tworzeniu się kamieni nerkowych. Owoce te mają sporo błonnika i antyoksydantów, obniżają poziom złego cholesterolu oraz oczyszczają wątrobę. Jabłka aż w 80-95% składają się z wody, co sprawia, że działają moczopędnie i korzystnie wpływają na filtrację nerek. Warto pamiętać, aby jabłka spożywać wraz ze skórką, pod którą znajduje się najwięcej witamin.

Organizując akcję, Załoga Szpitala wpisuje się w obchody Miesiąca Zdrowia, które zapoczątkowuje Światowy Dzień Zdrowia. Porcja witamin w postaci owoców jest symbolem tego, co zdrowe i ważne. W okresie kryzysu śląskich placówek medycznych stanowi również wyraz szczególnej troski o zdrowie pacjentów oraz przejaw otwarcia się na chorych.

W tym dniu dziennikarze zainteresowani tematyką Światowego Dnia Zdrowia i dostępu do opieki medycznej będą mogli uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania od dostępnych na miejscu specjalistów.

Światowy Dzień Zdrowia został ustanowiony w 1948 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Celem działań podejmowanych w tym czasie jest zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne dotykające poszczególnych społeczeństw, a także trudności, z jakimi zmaga się służba zdrowia w różnych krajach. Każdego roku kampaniom informacyjnym oraz akcjom zdrowotnym towarzyszy inny motyw przewodni. Najnowsza edycja poświęcona będzie powszechnej opiece medycznej. Inicjatorzy oraz eksperci pragną w ten sposób podkreślić konieczność zapewnienia wszystkim ludziom uniwersalnego dostępu do opieki zdrowotnej - na odpowiednim poziomie i w czasie, kiedy jej potrzebują. Jak podaje WHO, kilka milionów ludzi ze wszystkich regionów świata wciąż nie ma dostępu do opieki medycznej. Co więcej, często muszą oni wybierać między ochroną zdrowia, a jedzeniem, odzieżą czy domem.

 

***

 

Szpital Specjalistyczny im. prof. Emila Michałowskiego to jeden z wiodących ośrodków urologicznych na Śląsku. Każdego dnia przeprowadzanych jest tu ponad 20 operacji otwartych, laparoskopowych i endoskopowych na 7 salach operacyjnych. Rocznie to ponad 5 tys. operacji narządów układu moczowego, z czego ponad 3,5 tys. wykonywanych jest endoskopowo, czyli małoinwazyjnie. W przyszpitalnej przychodni urologicznej każdego roku leczonych jest ponad 50 tysięcy pacjentów. Szpital dysponuje także całodobową Izbą Przyjęć pracującą w systemie ostrego dyżuru. Codziennie Izba przyjmuje około 40 pacjentów, rocznie w sytuacji zagrożenia życia operowanych jest na ostro blisko 1000 chorych. Ośrodek posiada Akredytację Ministerstwa Zdrowia (CMJ w Krakowie) oraz certyfikaty jakości ISO.

Wróć