03/2019
Światowy Dzień Nerek w naszym szpitalu
14 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Nerek. Z tej okazji Szpital Specjalistyczny im. Emila Michałowskiego w Katowicach gościł dziennikarzy zainteresowanych tematyką chorób układu moczowego.
Naszą placówkę odwiedzili dziennikarze Telewizji Polskiej, Polskiej Agencji Prasowej, Radia Piekary oraz Telewizji Telpol. Rozmawiali z naszymi specjalistami o procesie leczenia i wykorzystanym sprzęcie, w tym przede wszystkim o nożu wodnym, pozwalającym na organooszczędzające usuwanie guzów nerek metodą en bloc. Dzięki niemu nie jest konieczne usuwanie całego narządu. Eksperci wyjaśniali ponadto, czym są laparoskopia oraz koagulacja argonowa czyli operowanie za pomocą noża wodnego - wykorzystywane w leczeniu. Mówili także na temat chorób układu moczowego. Dziennikarze mogli także przyjrzeć się prezentacji przebiegowi diagnostyki nerek - badaniom USG oraz tomografem komputerowym.
Światowy Dzień Nerek był okazją do tego, by podkreślić rolę tych narządów dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu, a także zwrócić uwagę na trudności związane z chorobami narządów układu moczowego oraz przybliżyć sposoby i możliwości ich leczenia. Problemy te dotykają znaczną część Polaków – szacuje się, że na przewlekłą chorobę nerek cierpi już co dziesiąty z nas, a problemy z nerkami i układem moczowym mogą mieć nawet 4 miliony osób. Co gorsza, większość chorych nie domyśla się nawet, że choruje – dopiero bowiem ostre objawy powodują, że pacjenci szukają pomocy u lekarzy. Tymczasem niewykryte, nieleczone i rozwijające się przez wiele lat choroby układu moczowego prowadzą do bardzo poważnych powikłań. Z kolei zatrucia organizmu wynikające z nieprawidłowego funkcjonowania nerek mogą prowadzić do śmierci. Groźne są także nowotwory nerek, które nasi urolodzy leczą wspólnie z lekarzami z Katowickiego Centrum Onkologii. Każdego roku specjaliści diagnozują choroby nerek u ponad 4 tysięcy osób.
Nasz szpital to wiodący ośrodek urologiczny na Śląsku. Każdego dnia przeprowadzamy ponad 20 operacji otwartych, laparoskopowych i endoskopowych na 7 salach operacyjnych. Rocznie to ponad 5 tys. operacji narządów układu moczowego, z czego ponad 3,5 tys. wykonywanych jest endoskopowo, czyli małoinwazyjnie. W przyszpitalnej przychodni urologicznej każdego roku leczonych jest ponad 50 tysięcy pacjentów.
Wróć